8 Eylül 2022 13:01

Pazaryeri’nde kurtuluşun 100. yılı coşkuyla kutlandı

Pazaryeri Belediye Başkanlığı ve Pazaryeri Kaymakamlığının işbirliği ile Pazaryeri’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı coşkuyla kutlandı.

Pazaryeri’nde kurtuluşun 100. yılı coşkuyla kutlandı

Pazaryeri’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl kutlama etkinlikleri dün saat 11.00’de çelenk koyma töreninin ardından başladı.

Tören öncesi 4 Eylül 2022 Pazar günü Yatsı Namazı öncesinde Karamustafa Paşa Camiinde (Çarşı Camii) Şehitlerimiz adına Mevlid-i Şerif okundu.

Pazaryeri ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü, Kaymakam Ferhat Altay, Belediye Başkanı Zekiye Tekin,  AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, ilçe protokolü, sivil toplum örgütleri, vatandaşların katılımıyla ve mehteran takımı ile coşkuyla kutlandı.

Kadın dayanışması

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Şehit Gazi Komisyonu Başkan Yardımcısı Sabriye Deniz, Türkiye Kadın Motosikletçiler Kulübü Başkanı ve üyeleri, İstanbul Tuzla Gastronomi ve Mutfak Sanatları Başkanı, çeşitli il ve ilçelerden gelen konuklar, Belediye Başkanı Zekiye Tekin’e kadına destek için çeşitli ilçelerden katılım sağlayan kadınların katılımı oldu.

Belediye Başkanı Zekiye Tekin, Pazaryeri ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yılı kutlama programında, Kaymakam Ferhat Altay’a Fahri Hemşerilik Beratı takdim etti.

Törende Zara coşkusu

Saat 20:00’de ilçe otogarında ‘‘Devlet Halk Dansları Topluluğu’’ gösterisi ve akabinde ‘‘Zara’’ konseri halk tarafından büyük ilgi gördü.

Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Genel Kadın Kolları Başkanı ve Hantek Kalıp Plastik Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Karakaş Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin’e plaket sundu.

 Hantek Kalıp Zehra Karakaş’tan Anlamlı Ödül 

Tören sonrası Zehra Karakaş: “Bilecik Pazaryeri ilçemizin 100. yıldönümü sebebiyle düzenlenmiş olan şenliğimize bizi davet eden Pazaryeri Belediye Başkanımız Zekiye Tekin Hanımefendi’ye teşekkür ederiz. Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Genel Kadın Kolları Başkanı olarak Türkiye’nin dört bir yanından Kadın Kolları ve Dernek Başkanlarımızın selamını ileterek plaketimizi takdim ettik. Çalışkan, azimli, başarılı, alçakgönüllü ve kadınlarımıza siyasi alanda önderlik eden, gururumuz Zekiye Tekin Hanımefendi’ye misafirperverliği ve hediyeleri için teşekkür ederiz”dedi.

Program sonrası Başkan Karakaş ilçeyi gezdi. İlçede çömlekçi teyzenin çömlekleri ilgi odağı oldu. Çömlekçi yaşlı teyze, çamurun çömleğe dönüşümünü anlattı. Çömlekçi teyze hediyelik eşya, mutfak eşyası ve bahçelerde süs eşyaları gibi günümüzde tercih edilen ürünlerin tarihinin eskiye dayanan el sanatı olduğunu söyledi. Çömlekçi teyze, çamurdan yaptığı eşyalar ile nasırlı elleriyle çamura hayat katarak insanlara sunuyor.