27 Kasım 2021 13:10

Murat Başesgioğlu’ndan Batı Karadeniz çıkışı!

Devlet eski Bakanı Murat Başesgioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Batı Karadeniz Kalkınma Planın meclis gündemine alınması talebini iletti.

Murat Başesgioğlu’ndan Batı Karadeniz çıkışı!

Devlet eski Bakanı Murat Başesgioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Batı Karadeniz Kalkınma Planın meclis gündemine alınması talebini iletti.

Kastamonu’nun Batı Karadeniz ile birlikte düşünülmesi gerektiğini söyleyen Devlet eski Bakanı Murat Başesgioğlu, bölgesel kalkınma planına ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, “Kastamonu’yu istikbalimizin parlayan yıldızı, Türkiye’mizin kuzeye açılan ticaret kapısı, İç Anadolu’ya belki de bütün Türkiye’ye yeni bir vizyona kavuşturacak kapı olarak görüyoruz. Ancak bunu bir bütüncül proje içinde çözüme kavuşturmalıyız. Kamu otoritesinin öncülüğünde kalkınma projesine ihtiyacımız var. Yüce meclisimizden böyle bir projenin değerlendirilmesini istiyoruz.” dedi.

Geleceği planlamak lazım

14. Kastamonu Tanıtım Günlerinde konuşan Başesgioğlu, Kastamonu kalkınma planının Batı Karadeniz bölgesi ile birlikte oluşturulması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:
“Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre küresel iklim değişikliğinin terörle birlikte insanlığı tehdit eden en büyük etkenlerden biri. Kendi coğrafyamız için geleceği planlamak lazım. Batı Karadeniz bölgesinin bir kalkınma projesi ihtiyacı var.”

Yeni bakış açısı

“100 yıl önce Kastamonu’nun Batı Karadeniz’deki etkisi mükemmeldi; İskenderiye’ye, Marsilya’ya ihracat yapan, limanları dolu güçlü bir devletti. İpek Yolu’nun önemi kaybetmesiyle, tarımsal sektördeki çözülme ve diğer ekonomik etkenler şehrin bölgedeki en yoksul üç ili arasında koydu. Kastamonu genel yüz ölçümüne oranla yüzde 77’si hazineye ait olan bir memleket. Yerimiz dar. Nüfus yaşlı, köylerde genç nüfus yok bunun için köylerde radikal kırsal kalkınma projesine ihtiyacımız var. Küresel iklim değişikliği eylem planı yapılmasına ihtiyacımız var. Teknoloji gelişmiş bunu yeni teknolojik okur yazarlığı vatandaşa öğretmemiz lazım. Yeni bir bakış açısına, yeni bir vizyona ihtiyacımız var.”

Batı Karadeniz’i birlikte görmek zorundayız

“Filyos gibi bizi umutlandıran projeler var. Bulunan doğalgaz rezervleri bizi çok mutlu ediyor. Karadeniz bugüne kadar sakladığı zenginlikleri bizlerle buluşturmaya başladı. Teknolojiyle beraber bu daha da artacak. Coğrafya kaderimiz diye kaldığımız bazı güzelliklerle bölge insanı buluşacak. Filyos projesinin Kastamonu’yu nasıl etkileyeceğini, sahil yolunun ilçelerimizi ilimizi nasıl etkileyeceğini bütünleşik bir yaklaşıma ihtiyacı var. Tüm Batı Karadeniz bölgesini birlikte görmek zorundayız. Kastamonu içinden 9 tane vilayet çıkarmış bir il. Batı Karadeniz’deki vilayetler gönül coğrafyamızı oluşturuyor. Tarihi geçmişi olan bu vilayetlerin geleceklerinin de bir olduğuna inanıyoruz. Bu bölgeye verilecek hizmetlerin en önemlisidir. Yüce meclisimizden böyle bir projenin değerlendirilmesini istiyoruz.”