10 Mayıs 2020 22:35

Mücahit Ak – Bu sonu biz hazırladık!

Mücahit Ak, bu sonu biz hazırladık

Mücahit Ak – Bu sonu biz hazırladık!

Çevre kirliliği dünya genelinde her yıl savaşlardan, çatışmalardan ve doğal afetlerin toplamından bile daha fazla kişinin ölümüne neden oluyor fakat ciddiye alınmıyordu.

Bu sonu biz hazırladık!

Yapılan araştırmalarda dünyadaki ölümlerin en büyük nedeninin kirlilik olduğuna dikkat çekildi fakat biz insanoğlu bu gerçekliği görmezden geldik! Düzensizce, tahrip ederek ve hoyratça yaşamaya devam ettik.

Çevre kirliliği bir problem olmanın çok ötesinde, insan sağlığını ve refahını birçok yönüyle etkileyen bir tehdit olarak defalarca belirtildi. Oysaki bizler topraktan geldiğimizi unutarak, dur durak bilmeden hırslarımızla yaşamaya devam ettik! Utanmadan, sıkılmadan, hayasızca…

Ağaçları kestik, toprakları betona dönüştürdük başta İstanbul olmak üzere Dünya olarak adeta beton lobisine teslim olduk. Seller oldu ders almadık, dolular yağdı acaba demedik. Kasırgalar, yangınlar, tsunamiler, depremler… Felaketler ardı ardına geldi fakat bilinçlenmedik. Hatta ve hatta siyasi ve dini anlamlar yükleyerek sorumluluktan kaçmayı da vazife bildik.

Alışkanlıklarımızdan vazgeçemedik bir türlü. Kimimiz yere çöp atmaya devam etti, kimimiz işletmesinin kirli atıklarını denize akıtmaktan vazgeçmedi, kimimiz orman yaktı villalar yaptı… Hiç zarar vermesek bile, en azından zarar verene dur diyemedik, doğaya zulme sessiz kaldık. Ne araçlarımızın egzoz dumanı bitti ne de fabrika bacalarımıza filtreler takabildik. Üstelik doğaya salınan gazların hayati tehlikesini bildiğimiz halde…

Gaz deyip geçmeyelim! Örneğin, gaz olarak atmosfere salınan cıva rüzgarla taşınabilir ve daha sonra suya karışabilir. Suya girdikten sonra su bitkileri tarafından absorbe edilebilir, hayvanlar tarafından yutulur ve yiyecek zincirine doğru ilerleyip tabaklarımıza gelebilir. Bazı kirleticilerin “ortadan kaybolması” yüzlerce yıl sürebilir veya insanların artık maruz kalmayacağı yerlerde birikebilir. Bu da gün gelir, bizleri yaptıklarımızı yapamaz konuma getirir. Nasıl mı?

İşte böyle… Bugün itibariyle dünya da 1.7 milyar insan eve kapandı ve kendini karantinaya aldı.

Dünyanın 196 ülkesinde görülen koronavirüsü yaşamı adeta durdurdu… Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ve kısıtlama getirilirken, fabrikaların kapasitelerini azaltmaları ve kapatmaları ve trafiğin azalması, insanlığın doğa üzerindeki yıkıcı etkisini gözler önüne serdi… Turistik Venedik’in kanallarındaki su adeta temizlenirken, Çin ve İtalya’da hava kalitesi arttı. İstanbul’da da hava kirliliğinin yüzde 30 azaldığı belirtildi.

Peki bu süreç ne kadar daha devam eder? Dünya kendini dengeleyene kadar, herkes ektiğini biçene kadar devam eder. Efendiler! Bir ulusun zenginliğini gökdelenler değil bitki örtüsü ifade eder. Bize düşen doğayı bekçiyle değil sevgiyle korumaktır.

Hepimizin hatalarını gözden geçirmesi temennisiyle, sağlıklı günler dilerim…