26 Ocak 2021 20:33

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL’de Kastamonulu Mühendis İmzası…

Türk mühendis ve tasarımcılar tarafından 1,2 milyon saat emekle geliştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili GÜNSEL’in arkasında yaratıcı bir ekip var.

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL’de Kastamonulu Mühendis İmzası…

Kasım 2020’de İstanbul’da MÜSİAD EXPO 2020’de dünya otomotiv piyasasının vitrinine çıkan GÜNSEL’de çalışan 25 yalındaki Kastamonulu endüstri mühendisi Ensar Özden de bu isimlerden biri.

Sayıları 175’i bulan mühendis, tasarımcı ve üretim personelinin yer aldığı GÜNSEL ekibi, seri üretime geçilmesiyle birlikte kademeli olarak artarak bini aşacak. Kıbrıs’ın simgesi Muflon’dan esinlenilerek tasarlanan GÜNSEL B9, saatte 100 km hıza 8 saniyede ulaşıyor. Hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen araç, rejeneratif fren sistemine sahip. GÜNSEL’in ikinci modeli J9 ise SUV segmentinde yine yüzde 100 elektrikli olarak üretilecek.

Ensar Özden: “GÜNSEL’de geçirdiğim yaklaşık bir yıl içinde, meslek hayatıma dair yeni bir şey öğrenmediğim tek bir gün yok denilebilir.”

Ensar Özden, GÜNSEL üretim ekibinde planlamacı olarak   çalışıyor. Araçların üretilecek parçalarının planlanması ve seri üretim için gerekli makinelerin araştırılıp alınması gibi kritik görevlerde imzası var. “Tamamen en başından bir fabrikanın, özelliklede bir otomobil fabrikasının kurulumunda yer almak, çok az endüstri mühendisine nasip olur. GÜNSEL’de geçirdiğim yaklaşık bir yıl içinde, meslek hayatıma dair yeni bir şey öğrenmediğim tek bir gün yok denilebilir. Birçok farklı üretim yönteminden, birçok farklı planlama metoduna kadar çok şey öğrendim” diyor.

GÜNSEL’de fikirlere çok önem verildiğini söyleyen Özden, “Altı dolu bir proje veya bir fikir ile geldiğinizde mutlak destek görürsünüz. Fikirlerinize çok değer veriyorlar” diyor. GÜNSEL’i sürüşe hazır hale getirmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Özden, “Bu hayali gerçekleştirmek, tıpkı çocukluğunuzu yeniden yaşayabilmek gibi bir şey. Bu duygularımı ekip arkadaşlarımdan başka başka kolay kolay kimse anlayamaz sanırım” diyor.