28 Ekim 2021 21:11

İstanbul’da Kastamonu rüzgarı esiyor !

Oktay, Maltepe etkinlik alanında düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’nin açılışında konuştu.

İstanbul’da Kastamonu rüzgarı esiyor !

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 10 büyükelçinin, tutuklu Osman Kavala ile ilgili açıklamalarına tepki göstererek, “Bu diplomatların dertleri gerçekten insan hakları ve demokrasi olsaydı İsrail’in hapishanelerinde yıllarca sorgusuz sualsiz tutulan Filistinli gazeteci, yazar ve siyasetçiler için iki kelam ederlerdi.” dedi.

Oktay, Maltepe etkinlik alanında düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’nin açılışında konuştu.

Kastamonulularla bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu dile getiren Oktay, davetlilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

Oktay, Kastamonu Tanıtım Günleri’nin gelenekselleşmiş, adeta her yıl kutlanan bir dayanışma bayramı haline geldiğini aktararak, “Bu kardeşlik buluşmasına öncülük eden Kastamonulular Dayanışma Derneği Başkanı Remzi Şen ve tüm dernek gönüllülerini; hepinizi tebrik ediyorum. Sadece tanıtım günleriyle de değil tüm dernek faaliyetleriyle sergilediğiniz dayanışma ruhu, diğer hemşehri derneklerine emsal teşkil etmektedir.” diye konuştu.

İstanbul’da yaşayan Kastamonuluların birbirine tutkunluğunu, birliğini yakından bildiklerini dile getiren Oktay, bu dayanışma ruhunu Kastamonulularla beraber hissetmenin güzelliğine değindi.

Oktay, Kastamonu’nun güzelliklerinin hemşehrilerce İstanbul’a taşındığını ifade ederek, şunları söyledi:

“KAS-DER faaliyetleriyle Kastamonu’yu burada en güzel şekilde temsil ediyor, genciyle yaşlısıyla Kastamonu’nun ruhunu İstanbul’da yaşatıyorsunuz. Sahip olduğunuz sivil toplum kültürü de tıpkı burada sergilediğiniz folklorunuz, yöresel yemekleriniz ve türküler gibi köklü ve ata yadigarı… Milli mücadele esnasında Kastamonu’da kurulan İnebolu Gençler Mahfili’nin, Muallimler Cemiyeti’nin, Kastamonu Kadınlar Cemiyeti’nin ve Hilal-i Ahmer Kastamonu Şubesinin yazdığı dayanışma ve kahramanlık destanı mirası bugün sizlerin üzerindedir. İstiklal ve istikbal mücadelemizde Kastamonu’nun ve Kastamonuluların üstlendiği önemli rolü tüm konuşmacılarımız ifade etti. Milli mücadele sırasında İnebolu’dan başlayarak Ankara’ya uzanan yol, sizler gibi birlik beraberlik içinde, omuz omuza duran Kastamonulular sayesinde ‘İstikbal yolu’na dönüşmüş, Kastamonuluların bağımsızlık mücadelesine verdiği katkılar tarihimize birer gurur vesikası olarak geçmiştir.”