2 Aralık 2022 12:11

İstanbul yeni taksilerine kavuşuyor!

İstanbul’un kangrene dönmüş taksi sorununa, çözüm üretmek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç fazlası 1803 minibüs ile 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi, UKOME’nin kasım ayı toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi.

İstanbul yeni taksilerine kavuşuyor!

Yeni araçlarla yeni sistem de hayata geçecek. Bu taksilerde çalışacak şoförler için İBB’nin Ulaşım Akademi’sinde 15 gün eğitim alma şartı aranacak. Raylı sistemlerle paralel hatlarda güzergah düzenlemesi yaptıklarını belirten İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, şu bilgileri verdi:

“İstanbul’da daha önce 1000 minibüs ve dolmuşu taksiye dönüştürmüştük. Alınan kararla İstanbul toplu ulaşımına 2125 taksi daha eklendi. Sistem gerçekleşecek kura çekilişinin ardından 2023 başında başlayacak. Sekiz kişilik bu taksiler örnek taksiler olacak. İlk günden itibaren denetimler en üst seviyede olacak. Her gün denetlenecek. Bunun içinde bir personel planlaması yaptık. Her hata yaptıklarında ceza uygulaması çalışıyor olacak. Araç içi kameralarla ayrıca denetlenecekler. Boşken yolcuyu almıyorsa, çağrıldığında gitmiyorsa ve bunlar tespit edildiğinde verilen taahhütlerini yeri getirmezse minübüse dönüşüp hakları ellerinden alınacak. İstanbul’un hizmet kalitesini bu araçlar arttıracak.”

Taksilerde güvenlik bölmesi, bilgilendirme ekranı ile kamera ve araç takip sistemlerini zorunlu tutacağız. Ayrıca, İstanbul Kart Entegreli ve kredi kartı gibi farklı ödeme seçenekleri bulunacak. Taksi sahipleri, belirlenen kurallara uymaları yönünde taahhüt imzalayacak. Şoförlere de eğitim, davranış giyim konularında standart getirilecek.

Haksız kazanç sağladığı veya yolcu seçtiği tespit edilen sürücülerin, ilk etapta 30 gün süreyle ilgili izin belgesi askıya alınacak. İkinci kez aynı suçu işlediği tespit edildiğinde 180 gün süreyle ilgili izin belgesi askıya alınacak. Üçüncü de ise dönüşümden elde edilen haklar, iptal edilecek. Yeni Taksi Araç Taahhütlerine göre bu taksiler de, güvenlik bölmesinin, bilgilendirme ekranı bulundurulması, kamera/araç Takip sistemlerinin bulundurulması ve İstanbul Kart Entegreli ve farklı ödeme seçeneklerinin olması gerekiyor.”

Gelecek ay yani Ocak 2023’te hizmet vermeye başlayacak yeni taksiler de daha öncey olcu/güzergâh seçme, kaba davranış, fazla ücret alma konularında ceza alan şoförler, çalışamayacak. Ayrıca sürücüler, Ulaşım Akademisi eğitimlerine katılacak ve İBB tarafından belirlenecek kılık/kıyafeti standardına uyacak. 15 Günlük Zorunlu Eğitim İçeriğinde şoförlere, ulaşım mevzuatı, İstanbul şehir bilgisi, iletişim eğitimi, kişisel gelişim, yabancı dil, harita-navigasyon okuma, İSG eğitimi verilecek. Yabancı dildeki eğitimlerin daha uzun sürecek.

İBB Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi toplantısında, son dönemde üst üste yaşanan ölümlü kazalarla gündeme gelen paylaşımlı elektrikli skuterlere ilişkin yeni düzenleme de yapıldı. Toplantıda alınan kararla paylaşımlı elektrikli skuter hız limiti saatte 25 kilometreden 20 kilometreye düşürüldü.