26 Ekim 2022 19:10

İBB ve Mastercard anlaştı: Toplu taşımada yeni dönem

BELBİM ve Mastercard işbirliği ile istanbul’da toplu taşımada kullanılan İstanbulkart’ın yanı sıra yurt içi ve yurt dışı temassız özellikli kredi ve kartları da ulaşımda kullanılabilecek.

İBB ve Mastercard anlaştı: Toplu taşımada yeni dönem

İstanbul’da toplu ulaşımda yeni bir döneme gidiliyor. Günlük 2.5 milyon insanın toplu taşımayı kullandığı İstanbul’da ulaşıma erişimi kolaylaştıracak bir adım atıldı. BELBİM ile Mastercard arasında yapılan sözleşme ile yurt içi ve yurt dışında kullanılan temassız özellikli kredi ve banka kartları ile ulaşım sağlanabilecek.

Yurt içi ve yurt dışı alışverişlerde kullanılabilecek

Mastercard’dan yapılan açıklamaya göre, ulaşımda kullanılan ön ödemeli kartların yanı sıra 2023’te devreye girecek olan Mastercard logolu İstanbulkartlar da yurt içi ve yurt dışı alışverişlerde kullanılabilecek.

Öğrencilerin de faydalanabileceği yeni kart sisteminde indirimli tarifeye, aktarmalara ve mesafe bazlı ücretlendirmelerde iade almaya uyumlu hale gelecek.

‘Teknolojinin ve dijitalleşmenin gücünü yanımıza alıyoruz’

'Teknolojinin ve dijitalleşmenin gücünü yanımıza alıyoruz'

Konuyla ilgili görüşlerini belirten BELBİM AŞ Genel Müdürü ve İBB İştirakler Teknoloji Grup Başkanı Nihat Narin, ‘Akıllı şehir olma misyonunun bir parçası olarak teknolojinin ve dijitalleşmenin gücünü yanımıza alıyor ve İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak yenilikçi çözümler üretiyoruz. İstanbullulara kaliteli hizmet sağlayacak faaliyetlerimize eklediğimiz bir yeniliği ise Mastercard iş birliği ile hayata geçirdik. Ulaşımda tüm banka, kredi ve ön ödemeli kartların kabulü İstanbullulara hız sağlayacak. İlerleyen zamanlarda ise bu iş birliğini Mastercard logolu İstanbulkartlar ile taçlandırarak yurt içinde ve yurt dışında ödeme imkanı sağlayacağız. İstanbulkart Mobil üzerinden sunduğumuz fintek hizmetler, şemalı İstanbulkartlarımızın dolaşıma geçmesiyle daha büyük anlam ve önem kazanacak. Fark yaratan bu yenilikçi çözümün hayata geçmesine katkı sağlamaktan ve bu kolaylığı İstanbullulara sunmaktan son derece mutluyuz.’ ifadelerini kullandı.

‘Teknolojimizle hizmet etmekten gurur duyuyoruz’

'Teknolojimizle hizmet etmekten gurur duyuyoruz'

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal açıklamasında şunları kaydetti: ‘Mastercard olarak dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’a teknolojilerimizle hizmet etmekten gurur duyuyoruz. BELBİM AŞ ile yürüttüğümüz ortaklık kapsamında, tüketicilerimizin temassız Mastercardlarını toplu ulaşımda kullanmalarını sağlayarak, hızlı, güvenli ve basit bir şekilde seyahatlerine devam etmelerini hedefliyoruz. Böylece tüm vatandaşlarımız ve İstanbul’umuzu ziyaret eden turistler halihazırda sahip oldukları temassız Mastercardları ile ulaşımdan faydalanabilecekler. Projemizin ikinci bacağında da fiziki ve dijital İstanbulkartları Mastercard ağına dahil ederek, İstanbulluların Mastercard logolu İstanbulkartlarını tüm dünyada alışverişlerinde kullanmalarını sağlayacağız. Bir dünya kenti olan İstanbul’un akıllı şehir vizyonuna ve dijital dönüşümüne katkı sağlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.’