24 Kasım 2022 18:28

İBB binalarını ganimet mi sandınız?

AK Parti döneminde bir vakfa bedelsiz olarak tahsis edilen tarihi binaların İBB’ye tekrar tahsis edilmesine yönelik teklif, Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi.

İBB binalarını ganimet mi sandınız?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, 2010 yılında FSM Vakıf Üniversitesi’ne 25 yıllığına bedelsiz tahsis edilen ve halen Üniversite tarafından Rektörlük binası olarak kullanılan, tarihi Fatih Belediye binasıyla ile ilgili İBB yönetiminin teklifini görüştü.

Sayıştay kararı

İBB yönetimi, teklifte; Sayıştay denetçilerinin 2017 yılında bir başka vakıf üniversitesi ile ilgili kararında; “Vakıf üniversiteleri kamu tüzel kişiliğine sahip olmakla birlikte tahsis açısından yönetmelikte ifade edildiği şekliyle kamu idaresi sayılmayacağından belediyeye ait bir taşınmazın bedelli ya da bedelsiz olarak üniversiteye tahsisi mümkün değildir” değerlendirmesi yaptığını anımsattı.

Bilgi üniversitesi örneği

Bilgi Üniversitesi’ne verilen Haliç kıyısındaki İBB arazisi ile ilgili tahsis kararı, söz konusu Sayıştay kararı gerekçe gösterilerek, İBB Meclisi tarafından 14 Şubat 2019 tarihinde iptal edilmişti.

Teklif, Ak Parti Grubunun oylarıyla oy çokluğu ile reddedildi.

Bedelsiz tahsis kararı, Ekrem İmamoğlu’ndan önceki İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın döneminde alınmıştı. Uysal halen, tarihi Fatih Belediyesi binasının tahsis edildiği FSM Vakıf Üniversitesi’nin mütevelli heyeti başkanlığı görevini yürütüyor.

Fatih belediye binasının tarihçesi

Tarihi Fatih Belediye binasının yapımına, 1913 yılında başlandı. Bina, 1914’te hizmete açıldı. Kapısı üzerindeki kitabede, “Şehremaneti Fatih Belediyesi Dairesi” yazılı bina, kaymakamlık olarak da kullanıldı. Binanın mimarı ise Yervant Terziyan.