22 Ocak 2023 14:05

Ekrem İmamoğlu Kastamonu’da nasıl konuşuluyor?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Kastamonu ve Safranbolu’ya ziyaret gerçekleştirdi. İstanbul Aktüel haber o programı mercek altına aldı.

Ekrem İmamoğlu Kastamonu’da nasıl konuşuluyor?

Başkan Ekrem İmamoğlu’na Kastamonu’daki yoğun ilgi siyasi kulisleri hareketlendirdi. Batı Karadeniz’de oluşan teveccüh oldukça dikkat çekti.

Esnaf ziyareti mitinge dönüştü!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu;  Kastamonu’da Taşköprü, Daday, Araç ve şehir merkezine ziyaretler gerçekleştirdi. Daday ilçesinde yoğun bir katılımla kapalı pazar açılışı yapıldı. Belediye Caddesi ve Nasrullah Meydanı’ndaki esnaf ziyareti ise adeta izdihama ve mitinge dönüştü.

Kimler ziyaret edildi?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve beraberindeki heyet vefat eden geçmiş Belediye Başkanlarından Faruk Nuhoğlu’nun ailesini ziyaret etti. Kastamonu’da efsaneleşen Belediye Başkanlarından Turhan Topçuoğlu’nu da evinde ziyaret eden Başkan İmamoğlu, şehirde adeta misafir değil ev sahibi olarak karşılandı.

Evinde ölü bulunan MHP eski Taşköprü Kadın Kolları Başkanı Gizem Memioğlu’nun da ailesini ziyaret eden Başkan İmamoğlu, taziye dileklerini sunarak acıları paylaştı. Başkan İmamoğlu’na; CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP PM Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve vatandaşlar eşlik etti.

Şeyh Şabanı Veli Camisi’nde kılınan Cuma namazının ardından esnaf ziyareti gerçekleştiren Başkan İmamoğlu, selfie çekilmek isteyenlerin taleplerini kırmadı. Kastamonulu yaşlı bir teyzenin, “Ekrem oğlum seni çok üzüyorlar” diyerek sarılması ise duygu dolu anlar yaşattı.

Kastamonu’da Cumhur İttifakı %72.3 oy almış!

2018 Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı Kastamonu’dan %75’e yakın oy aldı. AK Parti ile MHP arasında gelip giden bir şehir olan Kastamonu’da son yerel seçimlerde AK Parti ve MHP tarafından ayrı ayrı adaylar çıkarılmasına rağmen birçok Belediyeyi ya AK Parti yada MHP kazandı.

İstanbul Aktüel Haber olarak Kastamonu’daki Ekrem İmamoğlu ilgisini şehrin dinamiklerine sorduk. Şehirden iletilen bilgileri aynen aktarıyoruz.

Kastamonu’daki resmi nasıl okumalıyız? Haber Analiz

İstanbul’da resmi kayıtlara göre 578 bin Kastamonulu, kimliğinde İstanbul ve ilçeleri yazan ise 1 buçuk Milyona yakın Kastamonulu var. Milliyetçi ve muhafazakar tabanı geniş olan Kastamonu’da CHP’li bir ismin yoğun ilgiyle karşılanması şehir kulislerinde şaşkınlıkla karşılanmış.

Uzun yıllar AK Parti’de siyaset yapan aktif bir siyasi isim ise ismi belirtilmemek kaydıyla gazetemize şu ifadeleri kullandı:

Ekrem İmamoğlu’nu medyadan ve sosyal medyadan tanıyoruz. Sürekli mağdur edildiğini söylediği için açıkçası bizler dikkate almıyorduk. Ahmak dediği için siyasi yasak verilmesi hepimizin anlayacağı ölçüde ve çok ciddi mağduriyet olduğu için gerçekten ülkem ve partim için üzülmüştüm.

Kastamonu’da ilk defa İmamoğlu’nu gördüm. Tertemiz bir yüzü var, Anadolu insanı ile güzel iletişim kuruyor. Ben kendisine oy vermem fakat şehirdeki tabanı sürükleyici özelliğini gördüm.