14 Ağustos 2023 17:38

CHP İstanbul’da değişimin ayak sesleri!

CHP İstanbul İl Kongresi öncesi partililer güçlü bir şekilde değişim mesajını verdiler.

CHP İstanbul’da değişimin ayak sesleri!

İstanbul’da 17 ilçenin ilçe kongresi tamamlandı. Seçim zamanı görevinden istifa ederek rest çeken ve yapmış olduğu açıklamalarla partisinde kriz ve kaosa sebep olan mevcut İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hiçbir ilçeyi kazanamazken, değişimciler aday gösterdikleri 16 ilçenin tamamını kazandılar.

17 İlçede kongre süreci tamamlandı

İstanbul’da 17 ilçede kongre süreci tamamlanırken, değişimciler aday çıkardıkları 16 ilçenin tamamını kazandılar. Ataşehir’de değişimciler aday çıkarmazken mevcut Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin ekibi ilçe kongresini tek adayla kazanarak il delegasyonunu belirlediler. İlk hafta Gaziosmanpaşa, Tuzla, Beylikdüzü,  Zeytinburnu ve Ataşehir kongreleri tamamlandı. 4 ilçeyi değişimciler kazanırken, 1 ilçeyi Genel Merkez taraftarları kazandı. Yapılan ilçe kongreleri farklı görüşteki partililerin sağduyusu ve demokrasi anlayışıyla tamamlandı. Birçok ilçede kazanan ve kaybeden adaylar birlikte halay çekerek ayrıldılar.

Son hafta 12 ilçe kongresi yapıldı!

Geçtiğimiz haftasonu İstanbul’un 12 ilçesinde ilçe kongreleri gerçekleşti. 12 ilçenin tamamını değişimcilerin adayları kazandı.

📍Avcılar

🔴Erdal Nas: 271
⚪Mesut Aslan: 139

📍Bağcılar

🔴Murat Sönmez:201
⚪Murat İmrek:186

📍Bakırköy
📌Gizem Başaran Arslan İlçe Başkanı oldu. Mevcut Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu il delegesi bile olamadı.

📍Başakşehir

🔴Beyzade Kayabaşı:208
⚪Deniz Bakır:188

📍Esenyurt
📌Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un desteklediği Reşhan Karahan kaybederken önceki dönem ilçe başkanı olan ve belediyeden destek almadan 2023 seçimlerinde başarılı olan Hüseyin Ergin 8 oy farkla kazandı.

🔴Hüseyin Ergin:204
⚪Reşhan Karahan:196

📍Bayrampaşa

🔴Hasan Mutlu:192
⚪İbrahim Bulut:129

📍Çekmeköy

🔴Melda Tutan:195
⚪Erdal Yıldırım: 186

İl delegasyonu ne durumda?

17 ilçenin 16’sını değişimciler kazanırken, yazılan il delegesinin tamamı değişimcilerden oluşmuyor. Birçok ilçede blok olarak değişimciler varken, bazı ilçelerde daha dengeli bir delegasyon oluşturulmuş. Oluşan son tabloya göre seçilen il delegasyonunun %63’e yakını değişim ve yenilikten yana tavır koyan isimlerden oluşuyorlar.