23 Şubat 2022 16:54

Çengelköy’den tüm ülkeye yayılacak güzellik: Hayrat dolabı!

Çengelköy’de uygulamaya konulan hayrat dolabı, bölge halkı tarafından beğeniyle karşılandı.

Çengelköy’den tüm ülkeye yayılacak güzellik: Hayrat dolabı!

Çengelköy’de iş insanı Vedat Aktepe’nin öncü olduğu hayrat dolabı uygulaması bölge halkı tarafından takdirleri topladı. Çengelköy Havuzbaşı Çay Bahçesi yanına kurulan hayrat dolabı, alan elin veren eli görmediği ve paranın geçmediği bir uygulama olarak dikkat çekti.

İstanbul Aktüel gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit Ak’ın hayrat dolabını görmesi üzerine ulaştığı iş insanı Vedat Aktepe gazetemize konuştu. İyilik yap dolaba at diyen Vedat Aktepe, “Yapmış olduğumuz uygulamada kesinlikle para geçmemektedir. İmkânı olanların tarihi geçmemek kaydıyla, bozulmayacak ürünler olmak şartıyla dolaba ürünler koyduğu; imkanı olmayanlarında bunu aldığı ve dualarını bıraktığı bir iyilik halkasını oluşturduk” dedi.

Paranın olduğu yerde samimiyetin azaldığını vurgulayan Vedat Aktepe, “Özellikle para alınmıyor. Para toplayarak hayır yapan yeterince kurum, kuruluş var. İhtiyaç sahiplerine doğrudan ulaşan dernek, vakıflarda var. Fakat ulaşamadığımız ihtiyaç sahipleri ne yapacak? Biz buna böyle bir çözüm ürettik ve bu yöntemi hayata geçirdik. Herkes ihtiyacı kadar alacak, herkes imkanı ölçüsünde bırakacak” dedi.

Gerek gemisiyle, gerek çehresiyle, öğrencilere doğalgaz faturası yardımı olsun birçok alanda Üsküdar Belediyesi’ni öncü Belediye yapan Başkan Hilmi Türkmen ile ilgili de konuşan Aktepe, “Üsküdar Belediye Başkanımız Sn. Hilmi Türkmen, sosyal yardımlaşma müdürlüğü öncülüğünde gerekli mücadeleyi veriyor. Ayrıca yapmış olduğumuz hayrat dolabı uygulamasına da tam destek veriyor. Kendisine ilgi ve alakası için teşekkür ederiz” dedi.

Osmanlı zamanında Üsküdar’da uygulanıyordu!

Osmanlı döneminde özellikle Üsküdar’da sadaka taşları vardı. Cami avlularının en kuytu köşesine konulan ve hemen hemen bir insan boyuna yakın, üst kısmında küçük bir oyuk bulunan silindir şeklindeki taş, imkanı olan insanların, üzerindeki oyuğa bıraktıkları sadakalarıyla yoksula, rencide etmeden el uzatmasını sağlıyordu.

Nasıl yardım yapılır veya nasıl yardım alınır?

Hayrat dolabından alınacak yardımlar için veya yapılacak yardımlar için bölgeye gitmek gerekecek. Adres: Çengelköy Mahallesi Mehmet Gümüşay Sokak no 6/A Havuzbaşı Çaybahcesi