6 Şubat 2022 01:45

Başkan Tevfik Güner: İnadına çalışacağız

Marmara Nakliyeciler Derneği Başkanı ve Delta Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Güner, yaşanılan ekonomik sıkıntıyı ve akaryakıt zamlarını değerlendirdi. Güner, Ben siyasetçi değil, kamyoncu bir adamım dedi.

Başkan Tevfik Güner: İnadına çalışacağız

İhracatın en büyük paydaşlarından biriyiz

Baba mesleğini yaptığını söyleyen Marmara Nakliyeciler Derneği Başkanı ve Delta Nakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Güner; “Nakliye ve lojistik sektörü babamdan kalan bir meslektir. Meslek hayatıma 1993 yılında başladım ve 1999 yılında Karadeniz Nakliyat adında ilk şirketimi açtım. 2004 yılının Temmuz ayında ise Delta Nakliyat’ı kurdum ve 2004’ten bu yana hala devam ediyoruz. Bünyemizde çalışan yaklaşık 300 kişiye iş, aş veriyoruz. Bölgemizin ithalat ve ihracatının uluslar arası nakliyesini yapıyoruz. Şirketimiz bünyesinde çalışan tır ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 80 aracımız var. Günümüzün olmazsa olmazı ihracatın en büyük paydaşlarından biri sektör olarak biziz” dedi.

İnadına çalışacağız

Yaşanılan ekonomik sıkıntıyı değerlendiren ve siyaseti sevmediğini dile getiren Güner; “Sektör şuan çok zor durumda ama çok şükür kimseye de muhtaç değiliz. Akaryakıt zamları belimizi bükmüş durumda, bizim sektörde akaryakıta zam geldiği zaman her şeye zam geliyor. Her işimiz petrolle bizim. Sürekli gelen zamları müşteriden almak zor çünkü bugün değişen fiyatın müşteriye yansıması 15 günü veya bir ayı bulabiliyor ve biz bu arada zaten eriyoruz. Ülkemizin bu zor durumunda hep birlikle bu zorluklara göğüs gereceğiz. Ülkemizi kimseye muhtaç etmeyeceğiz, inadına çalışacağız. Ben siyasetçi değilim, hiçbir siyasi partiyle bir bağım yok benim. Tabi ülke zaman zaman kötü yönetildi ama ben bu krizin uluslar arası olduğunu düşünüyorum. Ülkemizi, vatanımızı ve bayrağımızı seviyoruz. Bu yüzden tek hedefimiz çalışmak.

Ölürüz ama yinede gitmeyiz

Bu kriz yukarıdan aşağıya inerek en çok sanayiciyi vurdu. Evet, aşağıda bir sıkıntı var ama bir işveren 300, 500 veya 1000 tane eleman çalıştırıyor. Bu işveren ekonomik krizle nasıl mücadele edecek ve çalışanına maaş verecek. Aynı durum bizim içinde geçerli. Marketler ve pazarlar yanıyor. İşçi de işverende herkes zor durumda. Hepimiz fedakârlık yaparak ülkemizi bu kaostan çıkaracağız. Bizim başka ülkemiz, vatanımız yok. Biz Suriyeliler veya Afganlar gibi sığınmacı olamayız, öyle bir yapımız yok. Ölürüz ama yinede gidemeyiz.

Ben siyasetçi değil, kamyoncuyum

Biz enerji olarak dışa bağımlı bir ülkeyiz maalesef. Ben siyasetçi değil, kamyoncu bir adamım. Asla siyaset yapmam ve siyaseti sevmem ama hükümetin bu konuda yanlışları var. Devletimizin faiz politikasını ben destekliyorum, bu kadar baskıyla nereye kadar gideceğiz inceldiği yerden kopsun. Belki de bu ekonomik baskı ülkemizde ihracatın önünü açarak üretime yönelmemize vesile olur. Üretimden başka çaremiz yok bizim.

Seviyesiz bir siyaset yapılıyor

Türkiye’de çok seviyesiz bir siyaset yapılıyor şuanda. Özellikle liderlerin, ülkeyi yöneten insanların ve büyüklerimizin konuşma dilleri çok daha nezih, sevecen ve barışçıl olmalı. Farklı siyasi partili insanlar birbirlerine düşman gözüyle bakmamalı. Herkes ülke menfaati söz konusu olduğu zaman kayıtsız, şartsız aynı masaya oturabilmeli. Ekonomi gelir geçer hiç kimse açlıktan ölmez ama vatan ve bayrak namustur, şereftir değişmez.” ifadelerini kullandı.

Bize çok desteği oldu

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın çalışmalarını değerlendiren Güner; “Murat başkanın çalışmalarını beğeniyor ve takdir ediyorum. Çözüm odaklı bir yapısı var, elinden geleni yapıyor ve egolu biri değil. Bize çok desteği oldu” dedi.